Przejdź do treści

Jedzenie pod wpływem emocji

  • przez

Z biologicznego punktu widzenia jedzenie służy do zaspokojenia potrzeby głodu i ma podtrzymać nas przy życiu. Życie jednak nie jest zero-jedynkowe. Zdarzyło Ci się kiedyś wrócić zmęczona po ciężkim dniu i zjeść do serialu paczkę chipsów? A może po kłótni z przyjaciółką odruchowo sięgasz po czekoladę? W jaki sposób emocje wpływają na to co jemy i co możemy z tym zrobić?

Czynniki mające wpływ na wybór żywności

W czasach gdy jedzenie nie było tak dostępne, chęć przetrwania była jedynym czynnikiem warunkującym spożycie pokarmu. Dziś półki sklepowe uginają się od produktów, a my jesteśmy zalewani reklamami żywności. Nie musimy już walczyć o pożywienie, bez problemu możemy „zdobyć” posiłek nie ruszając się z domu. Z drugiej strony bardzo silny jest kult szczupłej sylwetki i restrykcyjnych diet, co tylko wzmaga dezorientację i może prowadzić do niezdrowych relacji z jedzeniem.

Jedno jest pewne – podstawową rolą jedzenia jest odżywienie organizmu. Obejmuje ona dostarczenie składników odżywczych niezbędnych do utrzymania właściwego rozwoju i funkcjonowania organizmu. W idealnym świecie zaczynalibyśmy jeść, kiedy jesteśmy głodni, a kończylibyśmy po odczuciu sytości. Idealny świat jednak nie istnieje. Jakie czynniki pozabiologiczne mają wpływ na to, że wędrujesz do lodówki?

  • Jedzenie jest rozrywką i przyjemnością.
  • Jedzenie pomaga radzić sobie z emocjami. Czy dostawałeś/aś lizaka po wyjątkowo nieprzyjemnej wizycie u lekarza? Mama gotowała Ci ulubione danie po kłótni z przyjaciółką? Wytworzone w ten sposób skojarzenie: jedzenie = zmniejszenie smutku, może skutkować w późniejszym czasie zajadaniem niepowodzeń i stresu. Niektórzy traktują jedzenie jako „reduktor stresu” – pozwala ono rozładować nie tylko emocje negatywne, ale także pozytywne: euforię, podekscytowanie, radość. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko. Zbyt częste występowanie takiego zachowania może doprowadzić do poważnych zaburzeń odżywiania, np. bulimii, otyłości czy kompulsywnego objadania się.
  • Jedzenie służy kompensacji doświadczanych braków. Spożywanie pokarmów często ma za zadanie zaspokojenie uczucia osamotnienia. Większe ilości jedzenia spożywa się często również podczas odczuwania niebezpieczeństwa, braku akceptacji ze strony bliskich lub nudy.
  • W kontaktach międzyludzkich służy okazywaniu uczuć. Od najmłodszych lat dzieciom wpaja się takie zdania: – „Zjedz, bo będzie mi przykro. Bardzo się napracowałam.”­­­­­ Przekonanie, że aby okazać miłość należy zjeść potrawę pomimo odczuwania jest tylko przekonaniem. Chciałabym, żebyśmy wszyscy nauczyli się tego, że JEDZENIE NIE JEST WYRAZEM MIŁOŚCI, A ODMAWIANIE DOKŁADKI NIE JEST BRAKIEM SZACUNKU.
  • Jedzenie jako nagroda lub kara. Nagradzanie pokarmem swój początek często ma w dzieciństwie, kiedy dziecko często jest przekupywane, np. słodyczami, aby było grzeczne lub aby wpłynąć na pożądane zachowanie (na przykład aby odrobiło zadania domowe). Karą natomiast może być odmawianie spożycia posiłku, który ktoś przygotował. Takie nagrody i kary stosowane są także na sobie samym – sukcesy świętuje się pozwalając sobie na zjedzenie większej ilości jedzenia lub pokarmów, które na co dzień są unikane, często jest to też motywacja do działania („zjem batona, gdy skończę ten projekt”) lub wręcz przeciwnie („nie wypełniłam swoich dzisiejszych założeń, więc nie zjem tych ciastek”)
  • Czynniki kulturowe – tutaj możemy wrzucić wszelkie święta, obrządki religijne i wydarzenia społeczne, w które wpisane jest spożywanie określonych pokarmów.

Apetyt a głód

Odczuwanie głodu związane jest z mechanizmami fizjologicznymi i regulowane jest przez ośrodek głodu i sytości w podwzgórzu. Pojawia się na skutek niedoboru określonych składników w organizmie i w miarę spożywania pokarmu doświadczamy uczucia sytości, tym samym tracąc nim zainteresowanie. Głód pojawia się stopniowo.
Apetyt natomiast uwarunkowany jest psychologicznie, często nazywany także „ochotą na coś”. Apetyt pojawia się nagle! To chęć spożycia określonego pokarmu, który wynika z utrwalonego doświadczenia przyjemności i ulgi po zjedzeniu danej potrawy i uwarunkowany jest zazwyczaj od właściwości organoleptycznych jedzenia.
Wyróżnia się również pojęcia „głodu oralnego” i „głodu gastrycznego”. Pierwszy z nich odczuwany jest w jamie ustnej jako potrzeba odczuwania smaku określonej potrawy. Drugi jest wynikiem niedostatecznej ilości energii w organizmie i objawia się skurczami żołądka.
Apetyt to zachcianka głowy, głód to potrzeba ciała.

Poniżej kilka aspektów odróżniających apetyt i głód:

  1. Apetyt pojawia się nagle, natomiast głód fizyczny stopniowo.
  2. Apetyt powoduje chęć zjedzenia konkretnej potrawy (jak pizza czy lody), głód fizyczny nie wiąże się z ochotą na specyficzne danie.
  3. Apetyt musi być zaspokojony natychmiast, głód fizyczny może poczekać.
  4. Apetyt nie kończy się wraz z poczuciem sytości, wymaga jedzenia aż do poczucia spełnienia emocjonalnej potrzeby, głód fizyczny kończy się wraz z uczuciem pełności.
  5. Zaspokojenie apetytu może pozostawić poczucie winy, które nie występuje przy zaspokojeniu głodu fizycznego.

Czym jest emocjonalne jedzenie?

Większość naukowców zajmujących się emocjami nie ukrywa, że sformułowanie jednoznacznej definicji emocji nie jest łatwe. Jedna z nich zakłada, że emocje to złożony subiektywny proces psychologiczny, mogący być wywołany przez bodźce środowiskowe i w którym pośredniczą zmienne fizjologiczne. Uznaje się, że mogą one mieć zdolność do motywowania organizmu do działania. Stany emocjonalne mogą mieć duży wpływ na spożycie pokarmów i w związku z tym prowadzić do występowania zjawiska przejadania jak i do spożywania niedostatecznej ilości pożywienia. Uznaje się również, że kontekst społeczno-afektywny może mieć wpływ na wybór żywności oraz że doświadczenia z dzieciństwa mogą mieć kluczowe znaczenie w kształtowaniu się nawyków i preferencji żywnościowych.

Jedzeniem emocjonalnym nazywamy spożywanie pokarmów w celu poradzenia sobie z negatywnymi emocjami, a nie z powodu głodu fizycznego. Według teorii psychosomatycznej, jedzenie emocjonalne jest konsekwencją niemożliwości odróżnienia głodu od innych awersyjnych stanów wewnętrznych (np. strachu, lęku, złości) lub wykorzystywaniem jedzenia w celu zmniejszenia stresu emocjonalnego. Normalnie emocje stymulują zmiany fizjologiczne podobne do sytości, skutkując utratą apetytu, jednak osoby jedzące emocjonalnie, zwiększają spożycie pokarmu kiedy doświadczają negatywnych emocji. Oznacza to, że to nie ciało decyduje o tym kiedy jemy, a emocje, często prowadząc do przejadania się.

Aby wyjaśnić skłonności do przejadania się w sytuacjach emocjonalnych zostało przedstawionych kilka potencjalnych mechanizmów. Zostały one usystematyzowane przez Evers, Stok i de Rider i przedstawione jako trzy główne teorie:

  1. Zachowania żywieniowe są próbą ucieczki od poradzenia sobie z „inforacjami zagrażającymi ego”;
  2. Przejadanie się zwiększa doświadczenie pozytywnych emocji (jednostka uzyskuje przyjemność związaną z cechami sensorycznymi pozywienia, np. smakiem, zapachem lub z powodu jedzenia „zakazanej żywności”);
  3. Przejadanie się to próba „przypisania stresu do jedzenia”, ma za zadanie odciągnąć uwagę od oryginalnego źródła stresu.

Teorie te prowadzą do konkluzji, że przejadanie się jest skutkiem doświadczania negatywnych emocji, których jednostka nie jest w stanie prawidłowo regulować. Sugeruje to, że problem emocjonalnego jedzenia nie jest związany stricte z doświadczaniem negatywnych emocji, a raczej brakiem strategii regulacji wpływu tych emocji.

Jak możesz sobie z tym poradzić?

Aby poradzić sobie z emocjonalnym jedzeniem należy pochylić się nad jego przyczyną. Z poprzedniej części wiesz już, że emocjonalne jedzenie nie jest spowodowane emocjami, a brakiem strategii radzenia sobie z nimi.
W jaki sposób możesz odzyskać kontrolę nad procesem jedzenia? Poniżej przedstawiam Ci kolejne etapy zmiany nawyku jakim jest sięganie po jedzenie pod wpływem stresu, nudy, zmęczenia lub innych emocji.

1. Złap moment uważności.

Pierwszym krokiem do zmiany jest zauważenie, że sięgasz po jedzenie nie z powodu głodu, a dlatego, że masz na nie ochotę. Jeśli zbliżasz się do lodówki dobrym pomysłem jest zadanie sobie pytania „Dlaczego mam zamiar coś zjeść?”. Zastanów się, czy kieruje Tobą rzeczywisty głód, czy może jesteś smutny/a, doskwiera Ci nuda lub zmęczenie. Już samo uświadomienie sobie, że jesz coś nie z powodu rzeczywistej potrzeby fizjologicznej jest sukcesem i stawia Cię o krok bliżej do zmiany.

2. Znajdź powód dla którego sięgasz po przekąskę.

Kolejnym krokiem jest znalezienie motywu, który kieruje Tobą w chwili sięgania po jedzenie. Jeśli w kroku pierwszym uświadomisz sobie, że jesz, ponieważ jesteś zmęczony/a to kolejnym etapem jest odkrycie jakiego efektu oczekujesz po zjedzeniu przekąski. Czy ma to być chwila odprężenia? A może jesteś przy lodówce, ponieważ właśnie pracujesz nad nużącym Cię projektem i jedzenie ma być jedynie przerywnikiem w pracy?

3. Zamień nagrodę.

Skoro znasz już prawdziwy powód sięgania po przekąskę pora na znalezienie alternatywnego zachowania do jedzenia. Czynność, którą wybierzesz, ma dać równie atrakcyjny efekt w postaci nagrody. Jeśli kieruje Tobą znużenie być może równie atrakcyjne będzie spędzenie kilku minut na rozmowie z kimś życzliwym lub wyjście na krótki spacer? Eksperymentuj i szukaj takiego zachowania, które Cię zadowoli i jednocześnie nie będzie wywoływać w Tobie poczucia winy.

4. Utrwalaj nowy nawyk.

Uzbrój się w cierpliwość. Sięganie po jedzenie pod wpływem emocji jest zachowaniem automatycznym, a każda zmiana automatyzmów wymaga od nas pracy. Biologia nam nie sprzyja – nasz mózg lubi zachowania automatyczne, a zmiana ich jest dla niego wysiłkiem, więc będzie z całej siły próbował przekonać Cię do zaniechania procesu zmiany. Z czasem będzie łatwiej, natomiast zmiana to proces, który trwa czasem dłużej niż byśmy sobie tego życzyli. Bądź dla siebie wyrozumiały/a. Pamiętaj, że niekiedy zmiana wymaga od nas powtarzania poszczególnych kroków i doświadczania porażek. I jest to zupełnie normalne. Proces zmiany wymaga czasu i dużego nakładu energii i i nie dzieje się z dnia na dzień.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz View more
Cookies settings
Akceptuję
Odmawiam
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
Poniższa Polityka Prywatności określa zasady zapisywania i uzyskiwania dostępu do danych na Urządzeniach Użytkowników korzystających z Serwisu do celów świadczenia usług drogą elektroniczną przez Administratora oraz zasady gromadzenia i przetwarzania danych osobowych Użytkowników, które zostały podane przez nich osobiście i dobrowolnie za pośrednictwem narzędzi dostępnych w Serwisie. Poniższa Polityka Prywatności jest integralną częścią Regulaminu Serwisu, który określa zasady, prawa i obowiązki Użytkowników korzystających z Serwisu.

§1 Definicje

    • Serwis - serwis internetowy "Malwina Cedrych" działający pod adresem https://malwinacedrych.pl
    • Serwis zewnętrzny - serwisy internetowe partnerów, usługodawców lub usługobiorców współpracujących z Administratorem
    • Administrator Serwisu / Danych - Administratorem Serwisu oraz Administratorem Danych (dalej Administrator) jest osoba fizyczna "Malwina Cedrych" zamieszkała w Poddębice, świadcząca usługi drogą elektroniczną za pośrednictwem Serwisu
    • Użytkownik - osoba fizyczna, dla której Administrator świadczy usługi drogą elektroniczną za pośrednictwem Serwisu.
    • Urządzenie - elektroniczne urządzenie wraz z oprogramowaniem, za pośrednictwem którego Użytkownik uzyskuje dostęp do Serwisu
    • Cookies (ciasteczka) - dane tekstowe gromadzone w formie plików zamieszczanych na Urządzeniu Użytkownika
    • RODO - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)
    • Dane osobowe - oznaczają informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej („osobie, której dane dotyczą”); możliwa do zidentyfikowania osoba fizyczna to osoba, którą można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować, w szczególności na podstawie identyfikatora takiego jak imię i nazwisko, numer identyfikacyjny, dane o lokalizacji, identyfikator internetowy lub jeden bądź kilka szczególnych czynników określających fizyczną, fizjologiczną, genetyczną, psychiczną, ekonomiczną, kulturową lub społeczną tożsamość osoby fizycznej
    • Przetwarzanie - oznacza operację lub zestaw operacji wykonywanych na danych osobowych lub zestawach danych osobowych w sposób zautomatyzowany lub niezautomatyzowany, taką jak zbieranie, utrwalanie, organizowanie, porządkowanie, przechowywanie, adaptowanie lub modyfikowanie, pobieranie, przeglądanie, wykorzystywanie, ujawnianie poprzez przesłanie, rozpowszechnianie lub innego rodzaju udostępnianie, dopasowywanie lub łączenie, ograniczanie, usuwanie lub niszczenie;
    • Ograniczenie przetwarzania - oznacza oznaczenie przechowywanych danych osobowych w celu ograniczenia ich przyszłego przetwarzania
    • Profilowanie - oznacza dowolną formę zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, które polega na wykorzystaniu danych osobowych do oceny niektórych czynników osobowych osoby fizycznej, w szczególności do analizy lub prognozy aspektów dotyczących efektów pracy tej osoby fizycznej, jej sytuacji ekonomicznej, zdrowia, osobistych preferencji, zainteresowań, wiarygodności, zachowania, lokalizacji lub przemieszczania się
    • Zgoda - zgoda osoby, której dane dotyczą oznacza dobrowolne, konkretne, świadome i jednoznaczne okazanie woli, którym osoba, której dane dotyczą, w formie oświadczenia lub wyraźnego działania potwierdzającego, przyzwala na przetwarzanie dotyczących jej danych osobowych
    • Naruszenie ochrony danych osobowych - oznacza naruszenie bezpieczeństwa prowadzące do przypadkowego lub niezgodnego z prawem zniszczenia, utracenia, zmodyfikowania, nieuprawnionego ujawnienia lub nieuprawnionego dostępu do danych osobowych przesyłanych, przechowywanych lub w inny sposób przetwarzanych
    • Pseudonimizacja - oznacza przetworzenie danych osobowych w taki sposób, by nie można ich było już przypisać konkretnej osobie, której dane dotyczą, bez użycia dodatkowych informacji, pod warunkiem że takie dodatkowe informacje są przechowywane osobno i są objęte środkami technicznymi i organizacyjnymi uniemożliwiającymi ich przypisanie zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej
    • Anonimizacja - Anonimizacja danych to nieodwracalny proces operacji na danych, który niszczy / nadpisuje "dane osobowe" uniemożliwiając identyfikację, lub powiązanie danego rekordu z konkretnym użytkownikiem lub osobą fizyczną.

§2 Inspektor Ochrony Danych

Na podstawie Art. 37 RODO, Administrator nie powołał Inspektora Ochrony Danych. W sprawach dotyczących przetwarzania danych, w tym danych osobowych, należy kontaktować się bezpośrednio z Administratorem.

§3 Rodzaje Plików Cookies

    • Cookies wewnętrzne - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez system teleinformatyczny Serwisu
    • Cookies zewnętrzne - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez systemy teleinformatyczne Serwisów zewnętrznych. Skrypty Serwisów zewnętrznych, które mogą umieszczać pliki Cookies na Urządzeniach Użytkownika zostały świadomie umieszczone w Serwisie poprzez skrypty i usługi udostępnione i zainstalowane w Serwisie
    • Cookies sesyjne - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez Serwis podczas jednej sesji danego Urządzenia. Po zakończeniu sesji pliki są usuwane z Urządzenia Użytkownika.
    • Cookies trwałe - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez Serwis do momentu ich ręcznego usunięcia. Pliki nie są usuwane automatycznie po zakończeniu sesji Urządzenia chyba że konfiguracja Urządzenia Użytkownika jest ustawiona na tryb usuwanie plików Cookie po zakończeniu sesji Urządzenia.

§4 Bezpieczeństwo składowania danych

    • Mechanizmy składowania i odczytu plików Cookie - Mechanizmy składowania, odczytu i wymiany danych pomiędzy Plikami Cookies zapisywanymi na Urządzeniu Użytkownika a Serwisem są realizowane poprzez wbudowane mechanizmy przeglądarek internetowych i nie pozwalają na pobieranie innych danych z Urządzenia Użytkownika lub danych innych witryn internetowych, które odwiedzał Użytkownik, w tym danych osobowych ani informacji poufnych. Przeniesienie na Urządzenie Użytkownika wirusów, koni trojańskich oraz innych robaków jest także praktycznie niemożliwe.
    • Cookie wewnętrzne - zastosowane przez Administratora pliki Cookie są bezpieczne dla Urządzeń Użytkowników i nie zawierają skryptów, treści lub informacji mogących zagrażać bezpieczeństwu danych osobowych lub bezpieczeństwu Urządzenia z którego korzysta Użytkownik.
    • Cookie zewnętrzne - Administrator dokonuje wszelkich możliwych działań w celu weryfikacji i doboru partnerów serwisu w kontekście bezpieczeństwa Użytkowników. Administrator do współpracy dobiera znanych, dużych partnerów o globalnym zaufaniu społecznym. Nie posiada on jednak pełnej kontroli nad zawartością plików Cookie pochodzących od zewnętrznych partnerów. Za bezpieczeństwo plików Cookie, ich zawartość oraz zgodne z licencją wykorzystanie przez zainstalowane w serwisie Skrypty, pochodzących z Serwisów zewnętrznych, Administrator nie ponosi odpowiedzialności na tyle na ile pozwala na to prawo. Lista partnerów zamieszczona jest w dalszej części Polityki Prywatności.
    • Zagrożenia po stronie Użytkownika - Administrator stosuje wszelkie możliwe środki techniczne w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych umieszczanych w plikach Cookie. Należy jednak zwrócić uwagę, że zapewnienie bezpieczeństwa tych danych zależy od obu stron w tym działalności Użytkownika. Administrator nie bierze odpowiedzialności za przechwycenie tych danych, podszycie się pod sesję Użytkownika lub ich usunięcie, na skutek świadomej lub nieświadomej działalność Użytkownika, wirusów, koni trojańskich i innego oprogramowania szpiegującego, którymi może jest lub było zainfekowane Urządzenie Użytkownika. Użytkownicy w celu zabezpieczenia się przed tymi zagrożeniami powinni stosować się do zasad bezpiecznego korzystania z sieci internet.
    • Przechowywanie danych osobowych - Administrator zapewnia, że dokonuje wszelkich starań, by przetwarzane dane osobowe wprowadzone dobrowolnie przez Użytkowników były bezpieczne, dostęp do nich był ograniczony i realizowany zgodnie z ich przeznaczeniem i celami przetwarzania. Administrator zapewnia także, że dokonuje wszelkich starań w celu zabezpieczenia posiadanych danych przed ich utratą, poprzez stosowanie odpowiednich zabezpieczeń fizycznych jak i organizacyjnych.

§5 Cele do których wykorzystywane są pliki Cookie

    • Usprawnienie i ułatwienie dostępu do Serwisu
    • Personalizacja Serwisu dla Użytkowników
    • Prowadzenie statystyk (użytkowników, ilości odwiedzin, rodzajów urządzeń, łącze itp.)

§6 Cele przetwarzania danych osobowych

Dane osobowe dobrowolnie podane przez Użytkowników są przetwarzane w jednym z następujących celów:
    • Realizacji usług elektronicznych:
        • Usługi Newslettera (w tym przesyłania za zgodą treści reklamowych)
        • Usługi komentowania / polubienia wpisów w Serwisie bez konieczności rejestrowania się
    • Komunikacji Administratora z Użytkownikami w sprawach związanych z Serwisem oraz ochrony danych
    • Zapewnienia prawnie uzasadnionego interesu Administratora
Dane o Użytkownikach gromadzone anonimowo i automatycznie są przetwarzane w jednym z następujących celów:
    • Prowadzenie statystyk
    • Zapewnienia prawnie uzasadnionego interesu Administratora

§7 Pliki Cookies Serwisów zewnętrznych

Administrator w Serwisie wykorzystuje skrypty javascript i komponenty webowe partnerów, którzy mogą umieszczać własne pliki cookies na Urządzeniu Użytkownika. Pamiętaj, że w ustawieniach swojej przeglądarki możesz sam decydować o dozwolonych plikach cookies jakie mogą być używane przez poszczególne witryny internetowe. Poniżej znajduje się lista partnerów lub ich usług zaimplementowanych w Serwisie, mogących umieszczać pliki cookies:

Usługi świadczone przez podmioty trzecie są poza kontrolą Administratora. Podmioty te mogą w każdej chwili zmienić swoje warunki świadczenia usług, polityki prywatności, cel przetwarzania danych oraz sposów wykorzystywania plików cookie.

§8 Rodzaje gromadzonych danych

Serwis gromadzi dane o Użytkownikach. Cześć danych jest gromadzona automatycznie i anonimowo, a część danych to dane osobowe podane dobrowolnie przez Użytkowników w trakcie zapisywania się do poszczególnych usług oferowanych przez Serwis. Anonimowe dane gromadzone automatycznie:
    • Adres IP
    • Typ przeglądarki
    • Rozdzielczość ekranu
    • Przybliżona lokalizacja
    • Otwierane podstrony serwisu
    • Czas spędzony na odpowiedniej podstronie serwisu
    • Rodzaj systemu operacyjnego
    • Adres poprzedniej podstrony
    • Adres strony odsyłającej
    • Język przeglądarki
    • Prędkość łącza internetowego
    • Dostawca usług internetowych
Dane gromadzone podczas rejestracji:
    • Adres e-mail
Dane gromadzone podczas zapisu do usługi Newsletter
    • Imię / nazwisko / pseudonim
    • Adres e-mail
    • Adres IP (zbierane automatycznie)
Dane gromadzone podczas dodawania komentarza
    • Imię i nazwisko / pseudonim
    • Adres e-mail
Część danych (bez danych identyfikujących) może być przechowywana w plikach cookies. Cześć danych (bez danych identyfikujących) może być przekazywana do dostawcy usług statystycznych.

§9 Dostęp do danych osobowych przez podmioty trzecie

Co do zasady jedynym odbiorcą danych osobowych podawanych przez Użytkowników jest Administrator. Dane gromadzone w ramach świadczonych usług nie są przekazywane ani odsprzedawane podmiotom trzecim. Dostęp do danych (najczęściej na podstawie Umowy powierzenia przetwarzania danych) mogą posiadać podmioty, odpowiedzialne za utrzymania infrastruktury i usług niezbędnych do prowadzenia serwisu tj.:
    • Firmy hostingowe, świadczące usługi hostingu lub usług pokrewnych dla Administratora
    • Firmy, za pośrednictwem których świadczona jest usługa Newslettera
Powierzenie przetwarzania danych osobowych - Newsletter Administrator w celu świadczenia usługi Newsletter, korzysta z usług podmiotu trzeciego - serwisu Mailerlite. Dane wprowadzone w formularzu zapisu do newslettera są przekazywane, przechowywane i przetwarzane w serwisie zewnętrznym tego usługodawcy. Informujemy, że wskazany partner może modyfikować wskazaną politykę prywatności bez zgody Administratora. Powierzenie przetwarzania danych osobowych - Usługi Hostingu, VPS lub Serwerów Dedykowanych Administrator w celu prowadzenia serwisu korzysta z usług zewnętrznego dostawcy hostingu, VPS lub Serwerów Dedykowanych - LH.pl Sp. z o.o.. Wszelkie dane gromadzone i przetwarzane w serwisie są przechowywane i przetwarzane w infrastrukturze usługodawcy zlokalizowanej w Polsce. Istnieje możliwość dostępu do danych wskutek prac serwisowych realizowanych przez personel usługodawcy. Dostęp do tych danych reguluje umowa zawarta pomiędzy Administratorem a Usługodawcą.

§10 Sposób przetwarzania danych osobowych

Dane osobowe podane dobrowolnie przez Użytkowników:
    • Dane osobowe nie będą przekazywane poza Unię Europejską, chyba że zostały opublikowane na skutek indywidualnego działania Użytkownika (np. wprowadzenie komentarza lub wpisu), co sprawi, że dane będą dostępne dla każdej osoby odwiedzającej serwis.
    • Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji (profilowania).
    • Dane osobowe nie będą odsprzedawane podmiotom trzecim.
Dane anonimowe (bez danych osobowych) gromadzone automatycznie:
    • Dane anonimiwe (bez danych osobowych) będą przekazywane poza Unię Europejską.
    • Dane anonimiwe (bez danych osobowych) nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji (profilowania).
    • Dane anonimiwe (bez danych osobowych) nie będą odsprzedawane podmiotom trzecim.

§11 Podstawy prawne przetwarzania danych osobowych

Serwis gromadzi i przetwarza dane Użytkowników na podstawie:
    • Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)
        • art. 6 ust. 1 lit. a osoba, której dane dotyczą wyraziła zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów
        • art. 6 ust. 1 lit. b przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy
        • art. 6 ust. 1 lit. f przetwarzanie jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią
    • Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000)
    • Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. 2004 nr 171 poz. 1800)
    • Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 Nr 24 poz. 83)

§12 Okres przetwarzania danych osobowych

Dane osobowe podane dobrowolnie przez Użytkowników: Co do zasady wskazane dane osobowe są przechowywane wyłącznie przez okres świadczenia Usługi w ramach Serwisu przez Administratora. Są one usuwane lub anonimizowane w okresie do 30 dni od chwili zakończenia świadczenia usług (np. usunięcie zarejestrowanego konta użytkownika, wypisanie z listy Newsletter, itp.) Wyjątek stanowi sytuacja, która wymaga zabezpieczenia prawnie uzasadnionych celów dalszego przetwarzania tych danych przez Administratora. W takiej sytuacji Administrator będzie przechowywał wskazane dane, od czasu żądania ich usunięcia przez Użytkownika, nie dłużej niż przez okres 3 lat w przypadku naruszenia lub podejrzenia naruszenia zapisów regulaminu serwisu przez Użytkownika Dane anonimowe (bez danych osobowych) gromadzone automatycznie: Anonimowe dane statystyczne, niestanowiące danych osobowych, są przechowywane przez Administratora w celu prowadzenia statystyk serwisu przez czas nieoznaczony

§13 Prawa Użytkowników związane z przetwarzaniem danych osobowych

Serwis gromadzi i przetwarza dane Użytkowników na podstawie:
    • Prawo dostępu do danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo uzyskania dostępu do swoich danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do Administratora
    • Prawo do sprostowania danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo żądania od Administratora niezwłocznego sprostowania danych osobowych, które są nieprawidłowe lub / oraz uzupełnienia niekompletnych danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do Administratora
    • Prawo do usunięcia danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo żądania od Administratora niezwłocznego usunięcia danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do Administratora W przypadku kont użytkowników, usunięcie danych polega na anonimizacji danych umożliwiających identyfikację Użytkownika. Administrator zastrzega sobie prawo wstrzymania realizacji żądania usunięcia danych w celu ochrony prawnie uzasadnionego interesu Administratora (np. w gdy Użytkownik dopuścił się naruszenia Regulaminu czy dane zostały pozyskane wskutek prowadzonej korespondencji). W przypadku usługi Newsletter, Użytkownik ma możliwość samodzielnego usunięcia swoich danych osobowych korzystając z odnośnika umieszczonego w każdej przesyłanej wiadomości e-mail.
    • Prawo do ograniczenia przetwarzania danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo ograniczenia przetwarzania danych osobowych w przypadkach wskazanych w art. 18 RODO, m.in. kwestionowania prawidłowość danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do Administratora
    • Prawo do przenoszenia danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo uzyskania od Administratora, danych osobowych dotyczących Użytkownika w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego, realizowane na żądanie złożone do Administratora
    • Prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jego danych osobowych w przypadkach określonych w art. 21 RODO, realizowane na żądanie złożone do Administratora
    • Prawo wniesienia skargi Użytkownikom przysługuje prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.

§14 Kontakt do Administratora

Z Administratorem można skontaktować się w jeden z poniższych sposobów
    • Adres poczty elektronicznej - malwinacedrych@gmail.com

§15 Wymagania Serwisu

    • Ograniczenie zapisu i dostępu do plików Cookie na Urządzeniu Użytkownika może spowodować nieprawidłowe działanie niektórych funkcji Serwisu.
    • Administrator nie ponosi żadnej odpowiedzialności za nieprawidłowo działające funkcje Serwisu w przypadku gdy Użytkownik ograniczy w jakikolwiek sposób możliwość zapisywania i odczytu plików Cookie.

§16 Linki zewnętrzne

W Serwisie - artykułach, postach, wpisach czy komentarzach Użytkowników mogą znajdować się odnośniki do witryn zewnętrznych, z którymi Właściciel serwisu nie współpracuje. Linki te oraz strony lub pliki pod nimi wskazane mogą być niebezpieczne dla Twojego Urządzenia lub stanowić zagrożenie bezpieczeństwa Twoich danych. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zawartość znajdującą się poza Serwisem.

§17 Zmiany w Polityce Prywatności

    • Administrator zastrzega sobie prawo do dowolnej zmiany niniejszej Polityki Prywatności bez konieczności informowania o tym Użytkowników w zakresie stosowania i wykorzystywania danych anonimowych lub stosowania plików Cookie.
    • Administrator zastrzega sobie prawo do dowolnej zmiany niniejszej Polityki Prywatności w zakresie przetwarzania Danych Osobowych, o czym poinformuje Użytkowników posiadających konta użytkownika lub zapisanych do usługi newsletter, za pośrednictwem poczty elektronicznej w terminie do 7 dni od zmiany zapisów. Dalsze korzystanie z usług oznacza zapoznanie się i akceptację wprowadzonych zmian Polityki Prywatności. W przypadku w którym Użytkownik nie będzie się zgadzał z wprowadzonymi zmianami, ma obowiązek usunąć swoje konto z Serwisu lub wypisać się z usługi Newsletter.
    • Wprowadzone zmiany w Polityce Prywatności będą publikowane na tej podstronie Serwisu.
    • Wprowadzone zmiany wchodzą w życie z chwilą ich publikacji.
Save settings
Cookies settings